Image

Sakramenty

Image

CHRZEST ŚWIĘTY

W naszej parafii jest udzielany po uzgodnieniu terminu z ks.proboszczem Do spisania metryki potrzebne są:

  • I akt urodzenia dziecka

  • II dowód osobisty rodziców

  • III akt małżeński (ślubu kościelnego rodziców)

  • IV imię i nazwisko rodziców chrzestnych, oraz adresy ich zamieszkania (rodzice chrzestni powinni być wierzący i praktykujący, jeżeli są małżonkami, to muszą mieć ślub kościelny)

BIERZMOWANIE

Młodzież do sakramentu bierzmowania przygotowywana jest w kl. VI, VII i VIII, a sam sakrament bierzmowania przyjmowany jest w VIII szkoły podstawowej. Jeżeli ktoś zaniedbał sakrament bierzmowania w swoim życiu, to proszę zgłosić się do ks.prob. pomoże przygotować się do sakramentu.

KOMUNIA ŚWIĘTA

Dzieci do I Komunii św. są przygotowywane w kl.III szk.podst.( dzieci do I Komunii św. powinny przystąpić w parafii zamieszkania )

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Do spowiedzi św. można przystąpić w naszej parafii codziennie przed Mszą św.

NAMASZCZENIE CHORYCH

Ks. Proboszcz odwiedza chorych w I piątki, można też wówczas otrzymać namaszczenie olejem świętym. Sakrament ten można też otrzymać w kościele,trzeba tylko poprosić księdza o udzielenie.

KAPŁAŃSTWO

W naszej parafii modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, do czego też zachęcam parafian.

MAŁŻEŃSTWO

Do realizacji tego pięknego powołania i by przystąpić do sakramentu małżeństwa trzeba się przygotować. Należy w parafii narzeczonej lub narzeczonego spisać tzw. protokół przedmałżeński 3 miesiące przed datą ślubu. Na spisanie tego dokumentu trzeba zabrać : dowód osobisty , metryki chrztu św. nie starsze nie 6 miesięcy, świadectwo przystąpienia do bierzmowania, ostatnie świadectwo z religii. Trzeba się też troszkę później postarać o zaświadczenie z USC, po spotkaniu będą zapowiedzi i w tym 3 miesięcznym czasie trzeba przygotować swoją duszę, między innymi przez modlitwę, spowiedź, Komunię św. .... Trzeba też uczestniczyć w katechezach przedmałżeńskich (tzw. kurs przedmałżeński). Później jest drugie spotkanie na które kandydaci do małżeństwa umawiają się z Księdzem Proboszczem na pierwszym spotkaniu.

KURSY PRZEDMAŁŻEŃSKIE

Kurs odbywa się w Rzymskokatolickiej Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, ul. Kościelna 3

W miesiącach:

  • marzec

  • czerwiec

  • wrzesień

  • grudzień

Kurs trwa przez dwie niedziele pierwszą i drugą miesiąca, w powyżej wymienionych miesiącach w budynku szkoły katolickiej, ul.Ks.Troski 17A w sali nr 6. Początek od godziny 15:00.

Po zakończeniu kursu przedmałżeńskiego zapraszamy narzeczonych na Msze Świętą do Kościoła ŚŚ.Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie o godzinie 18:30.

O przystąpieniu do sakramentów św.można zawsze zapytać bezpośrednio ks.prob. lub telefonicznie.

MSZE ŚW. I NABOŻEŃSTWA

W niedzielę i święta: 07:30, 09:00, 11:00

W dni powszednie: poniedziałek, wtorek, czwartek godz. 7:00
środa, piątek, sobota godz. 18:00 (w okresie zimowym godz. 17:00)

KANCELARIA PARAFIALNA

Czynna:
we wtorek godz. 07:30 - 08:00
w piątek - po wieczornej Mszy św.

Biblioteka Parafialna czynna:
na prośbę Parafian

KONTAKT

Parafia rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

ul. Kościelna 11 34-114 Brzeźnica

tel. (33) 879-28-20

E-mail: nspjbrzeznica@gmail.com
Nr konta bankowego:
69 8112 0008 0005 2650 3000 0010