Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy

RELIKWIE – przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu.

Relikwie mogą być I, II lub III stopnia. Najważniejsze relikwie to relikwie I stopnia, na przykład krew świętego, jego kości, skóra, włosy, paznokcie.

Drugi stopień stanowią przedmioty, którymi posługiwał się dany święty: ubrania, rzeczy osobiste, rzeczy mające bezpośredni kontakt ze świętym – jego szaty, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku.

Relikwie trzeciego stopnia powstają przez styczność z relikwią sklasyfikowaną w grupie pierwszej. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.

Kościół katolicki starał się ograniczyć handel relikwiami, ustanawiając w 1215 na soborze laterańskim, że ważne są tylko relikwie zatwierdzone przez papieża. Było to spowodowane tym, iż w średniowieczu niekiedy dochodziło do nadużyć. Sprzedawano bowiem fałszywe relikwie. Dalsze uregulowanie spraw związanych z relikwiami nastąpiło na soborze trydenckim.

 


 

Relikwie świętych i błogosławionych
w naszym kościele
 
Św.Jan Paweł II
Św.Maksymilian Kolbe
Św.Florian
Św.Brat Albert
Św.Ojciec Pio
Św.Józef Bilczewski
Św.Dominik Guzman
Św.Alfons Rodrigez
Św.Jan Berchmans   (czytaj Berkmans)
Bł.Władysław Bukowiński
Bł.Zbigniew i bł.Michał
Bł.Jerzy Popiełuszko
Bł.Wincenty Kadłubek
Bł.Michał Giedroyć   (czytaj Giedroić)
św.Jan Bosko
 
 
Św.Siostra Faustyna
Św.Rita
Św.Joanna Beretta Mola
Św.Matka Teresa z Kalkuty
Św.Katarzyna ze Sieny
Św.Bernadeta Soubirous
Św.Teresa od Dzieciątka Jezus
Bł.Siostra Stella i 10 Towarzyszek z Nowogródka
Bł.Zofia Czeska
Bł.Hanna Chrzanowska
Bł. Karolina Kózka
 
Jest 37 relikwii - aktualizacja 03.2021 r.