Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy

previous arrow
next arrow
Slider


Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu. Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Kto jest ich autorem?

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był św. Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002).

Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 roku, kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

Gdzie się odbywają?

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co dwa-trzy lub cztery lata od 1986 roku. Od 20 lat przyjmuje się, że każde kolejne ŚDM, organizowane jest na przemian w Europie i innych kontynentach. Miejsce kolejnego spotkania ogłasza Papież w ostatnim dniu trwającego ŚDM, na tzw. Mszy posłania. 

Nadchodzące ŚDM 2023 rozpoczną się 1 sierpnia w Lizbonie.

Harmonogram głównych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży wygląda następująco:

1 sierpnia (wtorek) – Msza Święta inaugurująca z udziałem patriarchy Lizbony,
3 sierpnia (czwartek) – spotkanie Papieża z młodzieżą,
4 sierpnia (piątek) – Droga Krzyżowa w Parku Edwarda VII,
5 sierpnia (sobota) – wieczorne Czuwanie modlitewne z Papieżem w Parku Tejo,
6 sierpnia (niedziela) – Msza Posłania w Parku Tejo oraz spotkanie Ojca Świętego z wolontariuszami.

Źródło: 
https://mlodzi.diecezja.pl/sdm/
https://sdmpolska.pl/


Zapraszamy do uczestnictwa w transmisjach w TVP: